Ana Sayfa
3.Sayı Önsöz
3.Sayı İçindekiler
2.Sayıdaki Yazarlar
İlanlar & Duyurular
Tanıtımlar & Konferanslar
MP3 formatında
 
Sitede Yazılarınızın Yayınlanmasini İstiyor musunuz?
Basında Türk İslam Birliği
 

BAV FAHRİ BAŞKANI SAYIN ADNAN OKTAR (HARUN YAHYA) ve
ESERLERİNİN DÜNYADAKİ YANKILARI

Adnan Oktar'ın Kitaplarının Yabancı Basındaki Yankıları

ABD - NATIONAL GEOGRAPHIC DERGİSİ
Kasım 2004

Ünlü National Geographic dergisinin Kasım 2004 sayısının İngilizce ve Almanca baskısında, "Was Darwin Wrong?" (Darwin Yanılmış mıydı?) başlıklı kapak haberi yer almıştır. Bu haberde evrim teorisinin yanılgılarını ortaya koyan kişi ve gruplara dikkat çekilirken, Harun Yahya ve çalışmalarından da bahsedilmiştir. Harun Yahya'nın çalışmalarının Darwinist çevrelerde büyük rahatsızlık meydana getirdiğini açıkça ortaya koyan bu haberde, şu ifadelere yer verilmiştir:

Kuran'da bildirildiği gibi evrenin altı günde yaratılmış olduğunun belirtildiği Evrim Aldatmacası kitabının yazarı İslami yaratılışçı Harun Yahya, evrim teorisini şöyle tanımlıyor: "Bu teori, dünya sistemini yönlendiren güçler tarafından bizlere empoze edilmeye çalışılan bir aldatmacadan başka birşey değildir."

 

ABD - SCIENCE
18 Mayıs 2001

Harun Yahya'nın evrim konulu eserlerinin ve özellikle de dünyaca ünlü Evrim Aldatmacası kitabının uluslararası etkisinin yansımaları ünlü evrimci bilim dergisi Science'da görüldü. Science dergisinin 18 Mayıs 2001 tarihli sayısında yayınlanan Robert Koenig imzalı ve "Creationism Take Root Where Europe, Asia Meet" (Avrupa ile Asya'nın Buluştuğu Yerde Yaratılışçılık Kökleniyor) başlıklı yazıda, Harun Yahya'nın evrim teorisinin aldatmacalarına karşı yaptığı bilimsel mücadeleye, Evrim Aldatmacası isimli kitabın uluslararası başarısına ve Türkiye'deki evrimcilerin çaresizliklerine geniş yer verildi. Yazıda evrim teorisini bilimsel anlamda çürütmeyi hedefleyen bu geniş çaplı akademik hareketin "Kuzey Amerika dışında, dünyanın en kuvvetli anti-evrimci hareketi" olduğunun ve "diğer Müslüman ülkelere de hızla yayıldığının" altı çizildi.

Yazıda üzerinde durulan bir diğer konu ise Evrim Aldatmacası kitabının uluslararası başarısı ve bazı Türk evrimci bilim adamlarının "bu kitapların ülkenin bazı bölgelerinde okullarda okutulan ders kitaplarından daha etkin olduğundan şikayet ettikleri" şeklindeydi. Türk evrimcilerin endişeleri makalede "... Buradaki birçok (evrimci) bilim adamı, evrimcilerin kamuoyu nezdinde Türk yaratılışçılarının karşısında itibar kaybetmelerinden endişe duyuyor" cümleleriyle yer aldı.

 

ABD - NCSE Reports
Kasım-Aralık 1999

NSCE Reports, National Center for Science Education (Ulusal Bilim Eğitimi Merkezi) isimli, merkezi Berkeley'de bulunan, bir eğitim merkezinin çıkardığı dergidir.

Amerikan Bilimler Akademisi tarafından desteklenen dergi, aslen evrim taraftarı olmasına rağmen, Kasım-Aralık 1999 tarihli sayısını, Harun Yahya'nın evrim teorisinin çöküşü konulu çalışmalarına ayırdı. "Islamic Scientific Creationism in Turkey" (Türkiye'de İslamcı Bilimsel Yaratışçılık) başlığıyla kapaktan verilen haberde şu yorumlar yer almıştır:

"... En tipik olan Harun Yahya'nın Evrim Aldatmacası kitabıdır. Kitap iki versiyonda çıktı; bol renkli resimli ve parlak kapaklı 370 sayfalık, kapsamlı, etkileyici cilt (Yahya 1997) ve halka parasız olarak yaygın bir biçimde dağıtılan özet olarak hazırlanmış, daha az resimli 128 sayfalık broşür (Yahya 1998).

Doğanın müthiş ve düzen içindeki unsurlarını -gökler, yeryüzünün dengesi, şimşek ve yağmur, faydalı bitki ve meyveler vs.- gözlemleyerek sağduyuyu harekete geçirerek bütün bunların bir amaç üzerine olduğu sonucuna vardırır. (Rad Suresi 2-3; Rum Suresi 20-27)...

 

İNGİLTERE-NEW SCIENTIST
22 Nisan 2000

Dünyaca ünlü New Scientist dergisi, 22 Nisan 2000 tarihli sayısında dünyadaki yaratılışçı hareketler incelenmiş, Harun Yahya ve kitapları hakkında da şu yorumda bulunulmuştur:

"Harun Yahya uluslararası bir kahraman haline geldi. Kitapları İslam dünyasının dört bir yanına dağılmış durumda."

 

 

İNGİLTERE - THE MUSLIM WORLD BOOK REVIEW

İlkbahar 2000

Islamic Foundation (İslam Vakfı) tarafından hazırlanan The Muslim World Book Review, Sonbahar, Kış, Bahar ve Yaz olmak üzere yılda dört sayı yayınlanmaktadır. Dergide, yeni çıkan kitaplarla ilgili yer alan eleştirel değerlerlendirmelerin, kısa tanıtımların ve özel bibliyografilerin amacı, araştırmacıları ve okuyucuları bilgilendirmek ve bakış açılarını genişletmektir.

Bugüne kadar dergide Harun Yahya'nın pek çok kitabı hakkında değerlendirmeler yer almıştır. Amerikalı yazar Maryam Jameelah'ın, Evrim Aldatmacası adlı kitapla ilgili değerlendirmeleri şu şekildedir:

"Yazar, uygun resimlerin de kullanıldığı, pek çok bilimsel delil ile tüm organizmaların varlığını devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu herşey ile birlikte bir bütün olarak, İlahi bir Yaratıcı tarafından kusursuz ve eksiksiz bir şekilde yaratılmış olduğunu ispatlamaktadır."

Genç okuyuculara ve yazarlara Harun Yahya'nın kitaplarını tavsiye ettiğini belirten ünlü İslami yazar Ruqaiyyah Waris Maqsood ise, Harun Yahya'nın Derin Düşünmek ve Sakın Anlamazlıktan Gelmeyin adlı kitapları ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise şunları söylemektedir:

"Harun Yahya ilgimi çeken pek çok farklı konuda, oldukça çok kitap yazdı ve eminim benim faydalandıığım gibi, pek çok öğrenci de bu eserlerlerden faydalanmaktadır. Ağır akademik bir üslubu olmayan, tam tersine anlaşılması kolay, rahat okunabilen bu kitapları gençler hem rahatlıkla okuyabilir hem de içeriklerinden faydalanabilirler. Verilen mesajın çeşitli renkli resimlerle ve fotoğraflarla desteklenmiş olması, sayfaları canlı kılmakla kalmıyor, aynı zamanda okuyucunun konuyu zihninde canlandırmasına aracı oluyor. Harun Yahya'nın kitaplarının en önemli özelliği, bizi daha çok bilinçlendirmesi, daha önce üzerinde düşünmediğimiz konularda düşünmemizi sağlaması ." 

 

BOSNA - PREPOROD
Temmuz 2001

Preporod, Bosna Diyanet İşleri tarafından iki haftada bir yayınlanan bir dergidir. Bosna'nın en ünlü İslami yayınlarından birisi olan Preporod, Boşnakça Evrim Aldatmacası kitabına geniş bir bölüm ayırmıştır. Bosna'daki entelektüel çevrenin önde gelen isimlerinden Dzemaludin Latic, kitabın içeriği hakkında okuyucuya detaylı bilgi vermiştir.

 

 

Endonezya - PIKIRAN RAKYAT
Ağustos 2001

Endonezyada yayınlanan Pikiran Rakyat dergisinde Harun Yahya'nın Evrim Aldatmacası isimli kitabıyla ilgili bir tanıtım yazısı yayınlanmıştır. Ağustos 2001 tarihinde yayınlanan bu yazıda, Bu kitabın içerdiği bilgilerin önemine dikkat çekilmektedir.

 

ENDONEZYA - REPUBLIKA
15 Kasım 2002

Endonezya'nın en büyük gazetelerinden biri olan La Republika gazetesinde Harun Yahya'nın yazıları yayınlanmaktadır. Bu yazıların bazılarının başlıkları şu şekildedir: "Levh-i Mahfuz", "Kuran ve Bilim", "Evrenin Genişlemesi ve Kuran", "İnsan Bir Hayvan Değildir", "Bitkilerdeki Mucize", "Işık Saçan Canlılar", Çözüm Kuran Ahlakı"...

 

İNGİLTERE - THE BRISTOL EVENING POST

Bristol'ün en eski gazetelerinden biri olan ve yaklaşık 70 bin tirajı bulunan The Bristol Evening Post, gazetesinde İslam Terörü Lanetler kitabının tanıtımı, "İslami Terör Yalanını Patlatan Kitap" başlığı ile yayınlanmıştır. Haberde kitapla ilgili yer verilen yorumda ise şu bilgiler üzerinde durulmaktadır:

"İslam Terörü Lanetler kitabı daha henüz basılıp piyasaya çıkmadan, Amal Yayıncılık dünya genelinde 35 bin sipariş aldı. Avustralya, Kanada ve ABD, yayın evinin en yoğun sipariş aldığı ülkeler arasında."

 

İNGİLTERE - STUDENT BRITISH MEDICAL JOURNAL
Haziran 2001

İngiltere'de yayınlanan Student British Medical Journal, 27 farklı yayını olan İngiliz Tıp Birliği'nin öğrenciler için hazırladığı uluslararası aylık tıp dergisidir. Derginin Haziran 2001 sayısındaki kitap incelemeleri bölümünde Harun Yahya'nın Evrim Aldatmacası adlı kitabı hakkında bir yorum yayınlanmıştır. Dört yıldızlı mükemmel kitap olarak tanıtılan bu eser için Manchester Üniversitesi tıp öğrencisi Amina Rahman'ın değerlendirmelerinden bir bölümü şöyledir:

"Evrim Aldatmacası, Evrim Teorisini saran hikayeleri bilimsel araştırmaya ve bilgiye dayalı kanıtlarla çürütüyor..."

"Son yüzyılda bilimin hızla ilerlemesi hayatın kökeni sorununa çözüm sunmak yerine, bu konu hakkındaki sorunlara daha iyi bir bakış açısı sağlamıştır. Özellikle ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok yerindeki binlerce bilim adamı evrim teorisini reddetmiş ve bu teorinin geçersizliği hakkında birçok kitap yazmışlardır. Bu da o kitaplardan biridir."

 

HOLLANDA - ISIM NEWSLETTER
Aralık 2002

Hollanda'da merkezi bulunan, Uluslararası Modern Dünyada İslam Çalışmaları Enstitüsü (International Institute for the Study of Islam in the Modern World) tarafından her ay yayınlanan ISIM Newsletter'ın Aralık 2002 tarihli sayısında Freiburg Üniversitesi'nden Dr. Martin Riexinger imzalı bir yazı, Harun Yahya'nın çalışmalarını ele alıyordu. "Harun Yahya'nın İslami Yaratılışçılığı" başlıklı yazıda, yazarın eserlerinin dünya üzerindeki etkisini ifade eden bazı cümleler şu şekildedir:

"Uygun fiyatlarda son derece güzel hazırlanmış kitaplar İngiltere'deki kitapçılarda yerini almış durumda. Bu yayınların büyük çoğunluğu İslam'ı, Hıristiyanlığa ve materyalizme karşı savunur nitelikte. Bu yeni akım içerisinde en önemli yer, çoğu Darwinizmi çürütmek amacıyla yazılmış 180'in üzerinde kitabın yazarı olan ünlü ve saygın Türk yazar Harun Yahya'ya ait".

"Harun Yahya'nın kitapları son derece güzel resimlerle bezenmiş ve en temel konu evrim teorisinin çöküşü. Burada evrim teorisine din ve modern bilim ile verilmiş cevaplar var ki, bu konu İslami çalışmalarda ciddi anlamda ihmal edilmişti... Makaleleri çok fazla kişisel sitede ve çeşitli organizasyonlara ait İslami internet sitelerinde yer alıyor. Uluslararası ünü, internetin yoğun kullanımı sonucunda gerçekleşti. Harun Yahya, kariyerini teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak geliştirmiş ilk İslam aydını olarak kabul edilebilir."

 

RUSYA - WWW.ISLAM.RU HABER AJANSI


İSLAM TERÖRÜ LANETLER KİTABI RUSÇA BASKISI

Rusya'dan yayınlanmakta olan ve internetin en büyük İslami haber sitelerinden biri olan www.islam.ru sitesinde, Harun Yahya'nın eserlerine olan büyük ilgi şu şekilde haberleştirilmiştir:

DEVLET Parlamento'su (Duma) Harun Yahya'nın
Kitaplarını Okuyor

Harun Yahya'nın akademik araştırmalarını yürüten vakıf, İslam Terörü Lanetler isimli kitabının Rusça baskısını hazırladı. Bu baskının yapılmasının altında yatan sebep, kitle iletişim organları ve çeşitli siyasi çevreler tarafından desteklenen toplumun artan İslamofobisi. Barış ve iyilik dini olan İslam'a olan tavrı değiştirmek için, kitabın 1.000'in üzerinde kopyası çeşitli hükümet teşekkülleri, devlet organizasyonları ve eğitim kurumlarının başkanlarına gönderildi. Kitap, Devlet Parlamentosu (Duma) delegeleri, İçişleri Bakanlığı temsilcileri, Savunma Bakanlığı, birçok televizyon kanalı ve ayrıca Rus kitle iletişimine gönderilmiştir.

Vakıf temsilcileri, kitabın oluşturduğu güçlü ilginin, birçok siyasi ve kamu görevlisinin İslam ve Müslümanların ahlak normlarına bakış açılarının değişmesine yol açtığını bildirdiler. Bu bağlamda, Harun Yahya'nın vakfının temsilcileri ile hükümet yetkililerinin Rusya'daki İslami geleneksel kuralları tartışmak üzere toplantılar düzenlemeleri planlanıyor.

Şu da belirtilmelidir ki "İslam Terörü Lanetler" isimli belgesel ve bir yıl önce basılan kitap, hem Amerika hem de bazı Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere dünya çapında olumlu tepki ve destek görmüştür.

 

BOSNA - OSLOBODJENJE GAZETESİ
24 Haziran 2003

Bosna'nın en büyük gazetelerinden biri olan Oslobodjenje'nin 24 Haziran 2003 tarihli sayısında yer alan aşağıdaki haberde, Harun Yahya'nın Boşnakça'ya da çevrilen Evrim Aldatmacası isimli eseri anlatılmaktadır. Haberde özetle şu bilgiler yer alıyor:

"Evrim Aldatmacası adlı eserinde Harun Yahya Darwinizmin geçersizliğinden ve onun diğer çeşitli ideolojilerle bağlantısından bahsediyor... Teorinin kısa tarihinden sonra, bilimsel gerçekleri sıralayarak, yazar teoriyi hem fosillerde bulunan gerçeklerle hem de moleküler biyoloji açısından çökertmeye geçiyor... Aynı şekilde, hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını göstererek yazar, ilkel hayatın denizlerde ortaya çıktığı ve sonra evrimleştiği gibi evrim teorisinin ürettiği senaryoları ve evrimci tüm iddiaları kesin bir şekilde çürütüyor... Harun Yahya müstear ismini kullanan yazar, 1956 yılında Ankara'da doğmuş, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ve İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde öğrenim görmüştür. 1980'li yıllardan bu yana, imani, bilimsel ve siyasi konularda pek çok eser vermiştir."

 

VENEZUELA - VENEZUELA'S ELECTRONIC NEWS SİTESİ

Venezuela's Electronic News isimli internet üzerinden yayın yapan bir haber ajansında, Harun Yahya'nın İslam Terörü Lanetler kitabına gösterilen yoğun ilgiyi anlatan bir haber yayınlandı. Haberde "Venezuelalı Müslümanların Harun Yahya'nın yeni kitabı İslam Terörü Lanetler'i okumak için internete akın ettikleri" belirtildi. Haberde Harun Yahya ve birçok dile çevrilen önemli eseri İslam Terörü Lanetler için şunlar ifade edildi:

"Tüm dünyada çok büyük ilgi gören Müslüman alim Harun Yahya tarafından yazılmış olan bu kitap, tam da dünya çapında bir karışıklık ve İslam dinine yönelik yanlış anlaşılmaların yer aldığı sırada ortaya çıktı. Yahya bu kitabında, İslam dininin gerçekte ne öğrettiğini ve Müslümanların da gerçek dinin ne olduğunu insanlara anlatmaları gerektiğini söylüyor."

Harun Yahya İslam Terörü Lanetler isimli kitabında bu konudaki fikri mücadelesini sürdüreceğini bildiriyor. Tüm dünyadaki kitap eleştirmenleri de bu kitap için, İslam'ın rolü ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 11 Eylül terörist saldırıları arkasındaki gerçekleri öğrenmek isteyen herkes için "mutlaka okunması gereken" bir kitap olduğunu söylüyorlar.

 

HİNDİSTAN - BOOKS TODAY KİTAP KATALOĞU

Kasım-Aralık 2000

Hindistan, Yeni Delhi'de yayınlanan Books Today isimli kitap kataloğunun Eylül-Ekim 2000 tarihli sayısında Harun Yahya'nın "Allah Akılla Bilinir" isimli kitabının tanıtımı yapılmıştır. Aynı kataloğun Kasım-Aralık 2000 tarihli sayısında da bu eser "EN ÇOK SATILAN" kitaplar arasında yer almıştır.

 

HİNDİSTAN - THE MİLLİ GAZETTE

Hindistan'ın önde gelen İngilizce gazetelerden biri olan The Milli Gazette'de Harun Yahya'nın kitaplarının tanıtımı çeşitli kereler yayınlanmıştır. Harun Yahya'nın İslam Terörü Lanetler, Hz. İsa Gelecek ve Evrim Aldatmacası adlı eserlerinin tanıtımının yapıldığı bu ilanda, yazarın kitaplarının ücretsiz olarak okunabileceği internet sitesinin de tanıtımı yapılmaktadır.

 

İNGİLTERE THE ISLAMIC FOUNDATION KİTAP KATALOĞU
2000-2003 Kataloğu

İngiltere'de faaliyet gösteren The Islamic Foundation adlı kuruluşun 2002-2003 yılına ait kitap kataloğunda Harun Yahya Serisi başlığı altında yazarın 6 İngilizce eserinin tanıtımı yapılmıştır.

 

AFRİKA - AFRICA PERSPECTIVES GAZETESİ
1 Kasım 2004

Afrika'da yayınlanan Africa Perspectives gazetesinde, Harun Yahya'nın kitaplarının satışını yapan IDM Bookshop tarafından, yazarın İngilizce eserlerinden 12 tanesinin tanıtımı yapılmıştır. Reklamda yazar ve eserleri hakkında şu sözler kullanılmıştır: "Dinamik yazar Harun Yahya'dan... İyi sunumlu, mükemmel tasarım ve resimler... Her yaşa uygun..."

 

SUUDİ ARABİSTAN - ALBİLAD DERGİSİ
Eylül-Ekim 2000

Suudi Arabistan'da yayınlanan Arapça El-Bilad dergisinde Harun Yahya'nın eserlerinden derlenerek hazırlanan belgesellerin tanıtımı yayınlanmıştır.

 

e-mail: info@turkislambirligi.org