Ana Sayfa
4.Sayı Dergi Hakkında
4.Sayı İçindekiler
1.ve 2.Sayıdaki Yazarlar
İlanlar & Duyurular
Tanıtımlar & Konferanslar
MP3 formatında
 
Sitede Yazılarınızın Yayınlanmasini İstiyor musunuz?
Basında Türk İslam Birliği
 

BAV ve MDKV'NİN ORTAK OLARAK
DÜZENLEDİĞİ KONFERANSLARDAN BAZILARI

KIBRIS İÇİN GERÇEK ÇÖZÜM KONFERANSI - LEFKOŞE/KIBRIS

Bilim Araştırma Vakfı tarafından 3 Mayıs 2003'te Kıbrıs'ta düzenlenen "Kıbrıs İçin Gerçek Çözüm" adlı konferansta milli ve manevi değerlere bağlılığın önemi bir kez daha vurgulandı. Bilim Araştırma Vakfı üyeleri ile birlikte Türkiye'den milletvekili, eski bakan, Emekli TSK mensubu, gazeteci, yazar ve bürokratlardan oluşan 160 kişilik bir heyet konferansa iştirak etti.

Müslüman Türk Dünyası Lefkoşe'de

Irak Türkmen Derneği Başkanı Ekrem Pamukçu, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Muhammed Rıza Bekin, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ve Kıbrıs Türklerinin lideri Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın katıldığı konferansta duygu dolu anlar yaşandı. Konferans KKTC Devlet Televizyonu Bayrak TV'de canlı yayınlandı. TRT ise konferansa geniş yer verdi.

Konferans Kıbrıs'ta ve tüm İslam dünyasında özgürlük mücadelesi verirken hayatlarını kaybeden şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. BAV tarafından hazırlanan 'Osmanlı İmpatorluğu'ndan bugüne Kıbrıs davasının geçirdiği evrelerin' anlatıldığı Kıbrıs belgeseli büyük ilgi gördü. Çeşitli Bakan ve Milletvekillerinin yanısıra DYP Lideri Mehmet Ağar Bilim Araştırma Vakfı yetkililerine Kıbrıs Davasına katkılarından dolayı teşekkür etti ve başarılar diledi.

DENKTAŞ "TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ" 

KKTC Cumhurbaşkanı
Rauf Denktaş

Türkiye'den gelen heyet tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, konuşmasına Bilim Araştırma Vakfı'nın Kıbrıs davasına vermiş olduğu desteğe teşekkür ederek başladı. 1963-1974 tarihleri arasında Kıbrıs Türk'ünün büyük bir zulme maruz kaldığını belirten Denktaş, her gün Türkiye'nin kendilerini kurtarması beklentisi içinde yaşadıklarını söyledi. 20 Temmuz 1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı ile yeniden doğduklarını söyleyen Denktaş, "Türkiye'den, Bilim Araştırma Vakfı'ndan ve Kıbrıs davamıza destek veren herkezden Allah razı olsun" dedi.

Annan Planının Türkiye'deki bazı medya kuruluşları tarafından tam anlamıyla bilinmediğini söyleyen Denktaş, Annan Planı ile Kıbrıs'ın Girit gibi olacağının altını çizdi. Bilim Araştırma Vakfı öncülüğündeki Türk heyetini görünce çok duygulandığını söyleyen Denktaş, bu tür desteklerin kendilerine mücadele azmi aşıladığını söyledi.

KIBRIS DAVASI'NIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bilim Araştırma Vakfı Başkanı
Tarkan Yavaş

Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Tarkan Yavaş konuşmasında Kıbrıs'ın kalkınmasının Milli ve Manevi değerlerin kalkınması ile gerçekleştirilebileceğini söyleyerek BAV'ın bu konuda kendilerine verilen her görevi büyük bir azimle yerine getireceğini söyledi. Burada konuşulanların unutulmayacağının altını çizen Yavaş, "BAV olarak Kıbrıs'taki Müslüman soydaşlarımızın bağımsızlık mücadelesinde ve temel hak ve özgürlüklerinin korunması noktasında ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini ve yakın takipçisi olacaklarını" söyledi.

Ayrıca Konferansta bir konuşma yapan Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Altuğ Berker, Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Kafkaslar'da ve Ortaasya'da Türkiye'nin geniş bir hayat sahası olduğunu belirtti. Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihsel mirasçısı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin başta Kıbrıs olmak üzere tüm Türk ve İslam dünyasına yeniden nizam verebileceğinin altını çizdi.

Kısa bir konuşma yapan AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez "Kerkük Türkmenlerinin, Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygurların, Batı Trakya'daki Müslüman Türk azınlığın ve KKTC'nin Türkiye'nin doğal birer parçalarının olduğunu söyleyerek, buradaki soydaşlarımızın korunmasının Türkiye için tarihsel bir sorumluluk olduğunu" belirtti.

LEFKOŞA'DA MEHTER KONSERİ

Konferansta Irak Türkmenleri Lideri Ekram Pamukçu, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Muhammed Rıza Bekin, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Altuğ Berker, Türkiye Gazetesi Yazarı Rahim Er, Girne Miletvekili Ertuğrul Hasipoğlu, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Eski Kültür Bakanı Agah Oktay Güner ve E.Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi birer konuşma yaparak Kıbrıs'ta Milli ve manevi kalkınmanın önemine dikkat çektiler. Konferans ödül töreni ile son buldu.

Konferansın ardından Lefkoşa-Magosa yolundaki Türk Şehitliğini ziyaret eden heyet, Rumlar tarafından katledilerek toplu mezarlara atılan müslüman soydaşlarımız için dualar okudu. Kıbrıs'taki etkinlikler bünyesinde Lefkoşa'ya götürülen Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, Lefkoşa Meydanı'nda bir gösteri yaptı. İlk kez Mehter Takımı ile karşılaşan Kıbrıslı soydaşlarımız ve sınır kapılarının açılmasıyla KKTC'ye akın eden Rum turistler gösteriye büyük ilgi gösterdi.

"DİNLER TERÖRÜ LANETLER" KONFERANSI

Bilim Araştırma Vakfı, 23 Haziran 2003 tarihinde, İstanbul'da "Dinler Terörü Lanetler" isimli uluslararası bir konferans düzenlemiştir. Konferansa gerek konuşmacı gerekse izleyici olarak Türkiye'den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden önde gelen pek çok Müslüman, Hıristiyan ve Musevi davet edilmiş, her üç dinin temsilcileri ve mensupları bu önemli konuda görüş bildirmeye çağrılmışlardır.

BAV, "din adına terör" kavramının çarpıklığını vurgulayarak, hem dünyamızı tehdit eden radikal ve çatışmacı düşünceye etkin bir cevap vermeyi, hem de Musevilik, Hıristiyanlık ve İslam'ın ortak ahlaki değerlerini vurgulayarak bu üç dinin mensupları arasındaki anlayış, hoşgörü, diyalog ve işbirliğine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Üç din de mensuplarına barışı, sevgiyi ve kardeşliği emretmekte, şiddeti, terörü ve zulmü lanetlemektedir. Bu temel gerçekten yola çıkan samimi dindarlar yeryüzünde özlenen barış, huzur ve kardeşlik ortamının yaşanmasına büyük katkıda bulunacaklardır.

"OSMANLI VİZYONU İLE BALKANLAR'A BAKIŞ" KONFERANSI

Bilim Araştırma Vakfı tarafından 22 Eylül 2003 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen "Osmanlı Vizyonu ile Balkanlar'a Bakış" adlı konferans büyük ilgi gördü. Türkiye'den ve Balkanlardan katılan konuşmacılar dünyanın yeni bir Osmanlı'ya muhtaç olduğunu bir kez daha vurguladılar.

Balkan Müslümanlarının siyasi, sosyal ve kültürel sorunlarının dile getirildiği konferansa Balkan Müslümanları büyük ilgi gösterdi. Konferansa, Sancak Belediye Başkanı Sayın Süleyman Uglagin, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Sayın Mahir Yağcılar, İskeçe Müftüsü Sayın Mehmet Emin Aga, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı eski Danışmanı Prof. Dr. Sayın Cemaluddin Latiç, Makedonya Millet Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sayın Cevat Hüseyni, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Anıl Çeçen, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın İbrahim Tatarlı, Makedonya Kültür Bakanı Danışmanı Prof. Dr. Sayın Ferit Muhiç, Prof. Dr. Sayın Mustafa Kahramanyol, Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Sayın Altuğ Müştak Berker ve BAV Başkanı Sayın Tarkan Yavaş konuşmacı olarak katıldılar.

Balkanlar Osmanlı'yı Arıyor

Konferansta kısa bir konuşma yapan Kültür Eski Bakanı Agah Oktay Güner ise Balkanlar'a bir nostalji olarak bakmadıklarını belirterek şunları söyledi:

"Başta Sultan Murat olmak üzere tüm Osmanlı padişahları bölgede bir hoşgörü medeniyeti kurdu. Osmanlı aldığı verginin iki katını harcayarak bölgede yatırım yaptı. Balkanlar'daki Osmanlı medeniyetinin temelinde bizi biz yapan İslam anlayışı hakimdi. Ancak Osmanlı'nın bölgeden çekilmesiyle Balkanlar'da zulüm başladı. Dünyanın en acımasız ideolojisi emperyalizm, panislavizm maskesi altında bölgeyi kan gölüne çevirdi. Kademe kademe tüm Balkanlar bundan nasibini aldı. Hala kargaşanın hakim olduğu Balkanlar yeni bir Osmanlı'nın özlemi içindedir."

OSMANLI VİZYONUYLA, TÜRK-İSLAM DÜNYASINA TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜ VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ KRİTİĞİ KONFERANSI

9 Ekim 2004 Cumartesi günü İstanbul Sepetçiler Kasrı'nda Bilim Araştırma Vakfı tarafından, "OSMANLI VİZYONU İLE TÜRK-İSLAM DÜNYASINA TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜ VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ KRİTİĞİ" adlı bir toplantı düzenlendi.

Özellikle son dönemde Ortadoğu'da yaşanan acıların ve karışıklıkların bir an önce sona ermesi için Türkiye'nin öncülüğünde yapılması gerekenlerin ortaya konulduğu toplantıya ülkemizin önde gelen aydınları, öğretim üyeleri, politikacıları, emekli komutanları, gazetecileri ve yazarları katıldı.

Toplantının konuşmacıları arasında, Bilim Araştırma Vakfı Başkanı Sayın TARKAN YAVAŞ, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi PROF.DR. Sayın ÖMER AKSU, Silahlı Kuvvetler Akademisi eski Komutanı ve Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi E. TUĞGENERAL DR. Sayın HALİL ŞİMŞEK, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi PROF.DR. Sayın ANIL ÇEÇEN, Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Sayın ALTUĞ M. BERKER yer aldı.

Başta Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ali Şahin, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan, Devlet Bakanı Sayın Gürdal Akşit olmak üzere, çok sayıda bakan ve milletvekili, yoğun çalışmaları ve önceden belirlenmiş programları nedeniyle konferansa katılamadıklarını telgrafla bildirerek Bilim Araştırma Vakfı mensuplarını, çalışmalarından dolayı tebrik ettiklerini ifade ettiler.

BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI'NDAN 4. KIBRIS KONFERANSI

MİLLİ DAVAMIZ KIBRIS KONFERANSI

Bilim Araştırma Vakfı (BAV), 27 Mart Cumartesi günü Kıbrıs konulu konferanslarına bir yenisini daha ekledi. Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen "Milli Davamız Kıbrıs" isimli konferansa emekli TSK mensupları, gazeteciler, yazarlar, öğretim üyeleri ve daha birçok tanınmış isim katıldı.

Konferans, gerek hazırlanan sergi salonuyla gerekse dekor olarak kullanılan ferman, kapı ve süslemelerle Osmanlı özlemini yansıtıyordu. BAV'ın artık adet haline getirdiği Mehteran gösterisi de konferans öncesinde konuklara duygulu anlar yaşattı.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş da konferansa telekonferans sistemi ile katılarak değerli görüşlerini bildirdi. Ayrıca BAV Başkanı Sayın Tarkan Yavaş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Eski Komutanı Emekli Orgeneral Sayın Necati Özgen, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ömer A. Aksu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler ve Denizler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Ferit Hakan Baykal ve Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Sayın Altuğ Berker de birer konuşma yaptılar.

Konferansa Teşrif Eden Davetliler

Tanınmış ve seçkin kişilerin katıldığı konferansa, konuşmacıların dışında katılan bazı isimler şöyleydi:

Emekli Tuğgeneral Servet Cömert, Emekli Kurmay Albay Neşet İkiz, Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Vakit gazetesinden Sami Özey, Aksiyon dergisinden Aydoğan Vatandaş, İstanbul Valiliği Türk Dünyası Koordinatörü Metin Özkan, Prof. Dr. Cemal Anadol, Ortadoğu gazetesinden Süleyman Doğan, Önce Vatan gazetesinden Suat Gün, Türkiye gazetesinden Rahim Er, Irak Türkmen Cephesi'nden Ahmet Bayatlı, Prof. Ümit Arınç, Güven Hareketi Başkanı Samim Uygun, Emekli Yargıtay Üyesi Ziya Sağdur, Emekli Albay Bahattin Beyaz, Emekli Albay İlhan Çiloğlu, eski milletvekili Emre Kocaoğlu.

IRAK TÜRKMENLERİNE TÜRKİYE'DEN DESTEK

MUSUL KERKÜK VE TÜRKMENLER İÇİN GERÇEK ÇÖZÜM KONFERANSI

Bilim Araştırma Vakfı ve Milli Değerleri Koruma Vakfı tarafından gerçekleştirilen konferansta oturum başkanlığını Kültür Eski Bakanı Dr. Agah Oktay Güner yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Mehter takımının konserinin ardından Musul ve Kerkük sorunu hakkında Bilim Araştırma Vakfı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kültür Eski Bakanı Agah Oktay Güner, Bilim Araştırma Vakfı'nın İslam dünyasının mazlum coğrafyasının temel hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla gerçekleştirdiği etkinliklerin öneminin altını çizerek "Tarihlerini bilmeyenlerin coğrafyalarını başkaları sahiplenir. Tarih şuuru ders kitaplarına hapsedilmemeli" dedi. Güner konuşmasında şunları söyledi: "1926'da İngiltere ile savaşmamız imkansız olduğu için Musul ve Kerkük topraklarını kaybettik. Ancak millet olarak asıl hatamız 1926'dan sonra bu toprakları bir daha hatırlamamamız oldu. Devlet olarak şu aşamada yapabileceğimiz en büyük görev Türkmenlerin yanlız olmadıklarını hissettirmemiz olacaktır."

"Musul, Kerkük ve Türkmenler İçin Gerçek Çözüm" adlı konferans her görüşten insanı biraraya getirdi. Asker, politikacı, öğretim görevlisi ve gazetecilerin büyük ilgi gösterdiği konferansta şu isimler dikkat çekti: Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan, Kültür Eski Bakanı Agah Oktay Güner, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı E. Tuğgeneral M. Rıza Bekin, Devlet Eski Bakanı Baki Tuğ, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ebubekir Yiğit, Birleşik Kafkas Konseyi Başkanı Enver Kaplan, Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Nazif Öztürk, Kerkük Vakfı Genel Sekreteri Prof. Suphi Saatçi, Irak Türkmenleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekrem Pamukçu, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, ANAP eski Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler, DYP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Göktürk, , Türkiye-Kırgızistan Derneği Başkanı E. Albay Süleyman Merdanoğlu, Ortadoğu Gazetesi Sahibi Zeki Saraçoğlu, MHP Genel İdare Kurulu Üyesi Yılmaz Durak, E. Tümgeneral Mehdi Sungur, CHP Milletvekili Hüseyin Gülen, Milli Gazete Dış Haberler Sorumlusu Hüseyin Altınalan, çok sayıda yabancı ülke temsilcisi, uluslararası haber ajanslarının Ankara temsilcileri, AKP milletvekilleri, Eski bakan ve milletvekilleri, çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri Türkmen halkının davasına destek vermek için toplantıda hazır bulundu.

Resim altı:
* Kıbrıs için gerçek çözüm konferansı resim altı:
kibris_cozum.jpg : Bilim Araştırma Vakfı tarafından Kıbrıs'ta gerçekleştirilen konferansta Kıbrıs Davasına tam destek verildi ve manevi değerlerin önemi bir kez daha vurgulandı.
* BOP Kritiği Konferansı resim altı:
halil_simsek.jpg : E. Tuğgeneral Yrd. Doç. Dr. Halil Şimşek (Silahlı Kuvvetler Akademisi Eski Komutanı, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Sonraki Sayfa

e-mail: info@turkislambirligi.org