Ana Sayfa
4.Sayı Dergi Hakkında
4.Sayı İçindekiler
1.ve 2.Sayıdaki Yazarlar
İlanlar & Duyurular
Tanıtımlar & Konferanslar
MP3 formatında
 
Sitede Yazılarınızın Yayınlanmasini İstiyor musunuz?
Basında Türk İslam Birliği
 

Türk İslam Alemi 2006'yı Yeni Umutlarla Karşılıyor

Geçtiğimiz yıl gerek Ülkemiz'de gerekse dünyada pek çok önemli olay meydana geldi. Özellikle Türk-İslam dünyasında, birlik olma umutlarımızı pekiştiren, bizlere mutluluk veren nice gelişmeler oldu.

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nur Sultan Nazarbayev'in Orta Asya Cumhuriyetler Birliği'ni kurma girişimi, güçlü tarihi ve kültürel bağlarımız olan bu bölgede gerçekten de çok ihtiyaç duyulan beraberlik ortamının sağlanmasına büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca, Allah'ın izniyle Türkiyemiz öncülüğünde kurulacak olan Türk-İslam Birliği için de güzel bir altyapı teşkil edecektir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in hem Türk Birliği'nin kurulması arzusunu dile getirmesi hem de bu ülkenin KKTC'yi tanıma yolunda başlattığı girişimler Orta Asya'dan yükselen diğer güzel haberlerdendi.

Dergimizde defalarca vurguladığımız Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra, bilhassa Ortadoğu'da düzenin ve istikrarın bir türlü sağlanamamış olması gerçeği, Türk-İslam devletleri halklarının duydukları 'Osmanlı özlemi'ni iyice arttırmıştır. Cezayir Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Abdelaziz Bouteflika bu özlemi, Ülkemiz'e yaptığı 'Osmanlı Milletler Topluluğu'nu kuralım' teklifiyle en yüksek ağızdan ifade etmiştir.

KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın da yine Türk Birliği kurulması yönündeki arzusunu açıklaması, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in Türk dünyasının daha da yakınlaşması gerektiğini vurgulaması, İslam Konferansı Örgütü'nde ülkelerin birbirleriyle daha sıkı ilişkiler içinde bulunacağı düzenlemelerin yapılmaya başlanması, Avrupa Müslümanlar Birliği'nin kurulması, İslam ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarının birlik olma yolunda önemli adımlar atmaları Türk-İslam Birliği'nin kuruluşuna adım adım yaklaşıldığının geçtiğimiz yıldaki birer işaretiydiler.

Ancak Türk-İslam coğrafyasının pek çok bölümünde hala istikrarsızlığa ve huzursuzluğa neden olan çatışmalar ve gerginlikler yaşanmaktadır. Kuşkusuz hepimizin vicdanını rahatsız eden bölge sorunlarının bir an evvel son bulması ortak dileğimizdir.

Günümüzde bu problemlerin bir türlü çözüme kavuşturulamamasının en önemli nedeni ortak hareket edilmiyor olmasıdır. Hem Müslüman Türk ülkelerin kendi aralarında yaşadıkları sorunlar hem de diğer ülkelerle olan anlaşmazlıklar, Türk-İslam ülkelerinin temsilcilerinin oluşturacağı bir istişare kurulu vesilesiyle adil ve uygulanabilir kararlarla ortadan kaldırılabilecektir. Dayanışmanın arttırılması, ortak değerlerimize sahip çıkılması, her alanda işbirliğine gidilmesi günümüzün en problemli coğrafyalarının en kısa zamanda huzur ve mutlulukla dolmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, diğer ülkelerle olan ilişkilerde de barışçıl ve sağduyulu bir yaklaşım sergileneceğinden Türk-İslam Birliği'nin kurulması kalıcı bir dünya barışına imkan verecektir. Türk-İslam Birliği dergisi olarak yayın hayatımızda neredeyse bir yılı geride bırakmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yapılan çalışmaların ve gösterilen gayretlerin güzelliklere vesile olarak meyvelerini vermesini temenni ediyoruz. Zira, Osmanlı İmparatorluğu'nun bıraktığı boşluğu dolduracak adil ve varlığı ile herkese huzur veren bir Türk-İslam Birliği'nin kurulmasını can-ı gönülden arzuluyoruz. Bizlerle aynı amacı paylaşan, gerek düzenlediğimiz organizasyonlara katılarak gerekse değerli yorumlarıyla dergimizde yer alarak bu idealin gerçekleşmesi için büyük katkılarda bulunan devlet büyüklerimize, emekli komutanlarımıza, akademisyenlerimize, yazarlarımıza ve iş adamlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Halkımızın da yaklaşan bu müjdenin heyecanını bizlerle birlikte gönüllerinde her an yaşamasını arzu ettiğimizden Türk-İslam Birliği haritasının yer aldığı 2006 yılı takvimini sizlere armağan ediyoruz.

Yeni yılda, Türk-İslam alemi için birlik ve beraberlik adına daha güzel gelişmeler meydana gelmesini, yeryüzünde yaşanan acı ve sıkıntı dolu günlerin biran evvel son bulmasını ve yerine barış, huzur, esenlik dolu günlerin gelmesini Yüce Allah'tan niyaz ederiz

Sonraki Sayfa

e-mail: info@turkislambirligi.org