Ana Sayfa
6.Sayı Dergi Hakkında
6.Sayı İçindekiler
1.ve 2.Sayıdaki Yazarlar
İlanlar & Duyurular
Tanıtımlar & Konferanslar
MP3 formatında
 
Sitede Yazılarınızın Yayınlanmasini İstiyor musunuz?
Basında Türk İslam Birliği
 

Dünya Basınında HARUN YAHYA ESERLERİNİN ETKİLERİ

REUTERS (İstanbul), Tom Henegan:"HARUN YAHYA, AMERİKALI  YARATILIŞÇILARIN  ANCAK HAYAL EDEBİLECEĞİ BİR ETKİYE SAHİP." 

REUTERS (İstanbul)
"... Cömertçe resimlendirilmiş "Yaratılış Atlası" Türkiye'deki okul ve kütüphanelerde gizemli bir şekilde ortaya çıkıyor. Ve Darwinizm'in terörün gerçek kökeni olduğunu iddia ediyor.

Ücret istenmeden postayla gelen büyük formatlı, fotoğraflarla dolu, kolay okunan yazılar içeren, 768 sayfalık kuşe kağıttan oluşan bu kitap, dünyanın içindeki bütün türlerle beraber Allah tarafından yaratıldığını kanıtlamak için hazırlanmış.

İlk bakışta, dünyanın Eski Ahit'te  söylendiği gibi altı günde yaratıldığını iddia eden Amerika'daki Hıristiyan köktenci olan yaratılışçıların çalışması olabileceği zannediliyor. 

Ancak yazarın adının Harun Yahya olması, kitabın içinden bir sürpriz ortaya çıkarıyor. Bu İslami yaratılışçılıktır. Bu hareket, çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de üslenmiş ve Amerika'daki yaratılışçıların ancak hayal edebileceği bir etkiye sahip.

Yaratılışçılık burada o kadar geniş oranda kabul ediliyor ki; Türkiye en son 34 ülkede yapılan, evrimin halk arasında benimsenme yüzdesini ölçen bir ankette sonuncu oldu. Türkiye bu ankette sıralamada Amerika'nın hemen ardında yer aldı.

Dinin Etki Derecesi
Kuran, Allah'ın bu dünyayı 6 günde yarattığını ve ilk insan Adem'e balçıktan şekil verdiğini söylüyor.

1985'te lise bilim ders kitaplarına evrim teorisine alternatif olarak yaratılış üzerine bir paragraf eklendi.

1990'ların başında önde gelen Amerikan yaratılışçıları Türkiye'de muhtelif anti evrimci konferanslarda konuşmak için geldiler.

Darwin ve Terör
O zamandan beri, bu ortamda açık politik mesajlı anti Darwinci kitaplar ortaya çıktı.

Yaratılış Atlası'nın 500'den fazla sayfasında yer alan fosillerin ve günümüz yaşayan canlı örneklerinin şahane resimleri, Allah'ın bütün canlıları yarattığını ve evrimin hiçbir zaman gerçekleşmediğini ispatlamak maksadıyla sunuluyor.

Ondan sonra "en uygunların hayatta kalmasını" vurgulayan Darwinizm'in ırkçılık, Nazizm, komünizm ve terörizme fikri dayanak olduğunu tartışan uzun bir kitap uzunluğunda bir makale geliyor.

Kitap "Dünyamızı saran terörün kaynağı hiçbir İlahi din değil; ateizm ve onun zamanımızdaki dışa vurumu olan komünizm ve terörizmdir" diyor.

Bir İstanbul okulu beklenmedik şekilde yakın zamanda kitaplardan 3 tane almış. "İhtişamlı fotoğraflarla çok iyi hazırlanmış, yaratılışın anlatılmasının son derece şık bir aracı." diyor bir okul müdürü.

Son bilimsel bulgular materyalizme ve  Darwinizm'e çok büyük bir darbe indirmiştir. 150 yıldır  her türlü aldatmaca yöntemini kullanarak insanları kandıran evrimcilerin tüm sahtekarlıkları ve yalanları deşifre edilmiştir.

Bu kitapların arkasındaki itici güç Adnan Oktar'dır. Kendisi Harun Yahya takma adıyla geçtiğimiz on yılda birçok kitap yayınladı.

Missouri'deki Truman State Üniversitesi'nde fizikçi olan Türkiye doğumlu Taner Edis, "Harun Yahya, medya tabanlı gözde bir yaratılışçılık akımı oluşturmayı başardı." diyor.

Harun Yahya Türkçe'de 200'ün üzerinde ve çoğu 51 dile çevrilmiş kitaplar ortaya koydu.

Adnan Oktar'ın çalışmaları dünyadaki İslami kitapçılarda bulunabiliyor ve ücretsiz olarak internetten indirilebiliyor."

Akıllı Tasarım
Akıllı Tasarım bazı organizmaların bazı olağanüstü sebep olmaksızın evrimleşemeyecek kadar kompleks olduğunu söylüyor. Ama bu nedenin Allah olduğunu söylemekten çekiniyor. Çünkü bu durumda Amerika'daki bilim ders kitaplarından yasaklanır.

Fakat pek çok Türk buna itibar etmiyor çünkü Allah'ın adını anmaktan kaçınmaya gerek görmüyorlar."

NORTH TEXAS DAILY
Teksas'ta yayınlanan "North Texas Daily" gazetesinde, Jessica Morris imzasıyla 9 Kasım 2006'da yayınlanan makalede, Harun Yahya'nın belgesel filmlerinin Wooten Hall merkezinde gösterildiği ve öğrenciler tarafından büyük ilgi ve beğeniyle karşılandığı anlatılıyor.

"Öğrenciler kutsal metinleri ve bilimsel keşifleri tartışıyor - Jessica Morris Öğrencilerin Kuran'da bulunan bilimsel ilkeler üzerine bir filmi izleyip tartışmaları, bilim ile dini buluşturdu. Harun Yahya'nın kitabına dayalı "Kuran Mucizeleri' adlı film, Müslüman Öğrenciler Derneği tarafından Wooten Hall merkezinde gösterime açtı. Dernek başkanı olan Richardson Koleji üçüncü sınıf üniversite öğrencisi Ayman Taleb, öğrencilerin Kuran hakkında farklı bir görüş elde edeceğini umduğunu dile getirdi. Taleb, "insanlara, Kuran'ın kutsal dini bir metin olmasına karşın, yalnızca son yüzyıl içinde keşfedilen bilimsel gerçeklerin de Kuran'da yer aldığı fikrini aktarmak istedik" dedi. Filme göre, Kuran 1400 yıl kadar önce vahyedildi. Vahiy edilmesinden önce toplum efsanelere inanıyordu.

Denton sakinlerinden John Lehr, Kuran'da yer alan bilim hakkında daha fazla şey öğrenmek için gösterime katıldığını belirtti. "Lehr, "çoğu insanın bu konuda bilgisiz olduğunu düşünüyorum" dedi. "Kuran'daki mucizelerden biri de bu yüzyılda keşfedilen bilimsel ilkelerin 7. yüzyılda indirilmiş olmasıdır" diye ekledi. Film, Kuran'da yer alan prensipleri inceleyerek başlıyor, ardından da Allah'ın evreni yoktan yarattığı hükmü gibi bu bildirmelerle uyuşan bilimsel bulguları inceliyor. Çoğu bilim adamı Büyük Patlama teorisinin doğruluğu konusunda uzlaşıyor. Filme göre, bu teori, Büyük Patlama öncesinde ne madde ne enerji ne de zamanın var olmadığını ortaya koymakta. Filme göre, tarihsel olarak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinin anneye ait olduğuna inanılmaktaydı. Kuran ise rahme giren spermin bebeğin cinsiyetini belirlediğini bildirmekte ve bilim adamları da yakın zamanlarda cinsiyetin baba tarafından belirlediğini kabul etti. Dernek üyeleri, filmin ardından seyircilerin Kuran ve İslam hakkında soru sormasını teşvik ettiler. Katılımcılar ayrılırken birkaç soru yöneltildi. Garland Koleji son sınıf öğrencisi Neil Watson, üç yıl boyunca Kuran'ı araştırıp camiye gitmeye başladığını söyledi. Watson, "İslam'ın güzel bir din olduğunu, hayret uyandırıcı olduğunu düşünüyorum" dedi. "İnsanların İslam hakkında daha objektif olmaları gerektiğine inanıyorum. Açık fikirli olarak yaklaştığınızda çok daha fazlasını öğreniyorsunuz" diye ekledi."        10 Kasım 2006

(ABC) RADIO NATIONAL
Avustralya'da ulusal yayın yapan ABC Radio'da, Haziran 2006 tarihinde Harun Yahya'nın belgeselleri ile  ilgili bir program yer aldı. Programda Harun Yahya'nın  eserlerini temel alan belgesellerden bölümlere yer veriliyor  ve sunucu Margaret Coffey bu bölümler üzerine çeşitli yorumlarda bulunuyor. Programa Yeni Güney Galler'de  yerleşik bir paleontolog ve Avustralya İslami Eğitim  Vakfı'nın bir direktörü olan Gary Dargan'da katılıyor.

Programın bir bölümünün çevirisi şu şekildedir:

Harun Yahya DVD'sinden Konuşma: Akıl ve vicdan sahibi herkes, çevresindeki canlıları incelediğinde,  tüm bunların yüce bir hikmet, bilgi ve güç tarafından yaratıldığını  anlayacaktır.

Margaret Coffey (sunucu): ABC Radyo  Ulusal'da Karşılaşma programını dinliyorsunuz. Harun  Yahya, Türkiye merkezli bir kuruluşun ön planda tuttuğu  kişinin müstear adı. Bu kuruluş, "Evrim Aldatmacası"  benzeri başlıklar altında zengin miktarlarda görsel-işitsel malzeme ve kitap üretiyor. Gary Dargan'ın seminerde açıkladığı  gibi, malzeme pek çok dilde üretiliyor ve bir Harun Yahya  temsilcisi, kuruluşun ideolojisini tanıtmak için Avustralya'yı ziyaret etti.

Harun Yahya DVD'sinden Konuşma: Her şeyin  maddeden oluştuğunu savunan ve Allah'ın varlığını inkar  eden Materyalizm aslında putperestliğin çağdaş bir türüdür  . Materyalizmin batıl inancına evrim adı verilir . ilkin  Sümerlilerin ve ardından da antik Yunanlıların putperest kültürlerinde ortaya atılan evrime olan inanç, bir grup  materyalist bilim adamı tarafından 19. yüzyılda yeniden  canlandırılarak dünya gündemine sokuldu - Charles Darwin,  bu bilim adamları arasında en tanınanıdır.

Gary Dargan: Harun Yahya'nın görüşleri,  Müslüman dünyası tarafından çok çok güçlü bir biçimde  kabullenildi. Örneğin Nijerya'da Harun Yahya'nın ders  kitapları şu anda biyoloji müfredatı olarak okutulmakta.  Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde bir lise  biyoloji öğretmeni benimle temasa geçerek, şunu söyledi:  "Çok sayıda Müslüman öğrencim var, bana Harun Yahya'dan  alıntı yapıyorlar ve bütün bu evrim olayının uydurmaca  olduğunu söylüyorlar; bunu öğrenmekle vakit kaybetmeyeceğiz."
....

Harun Yahya DVD'sinden Konuşma: Ancak  daha önce bahsedildiği gibi Materyalizm büyük bir gürültüyle  çökmektedir.

Gary Dargan: . Avustralya'nın herhangi  bir Müslüman kitabevine gidin Harun Yahya'ya ithaf edilmiş  raflar bulacaksınız: DVD'ler, videolar, kitaplar ve saire.  Hatta insanlar Harun Yahya'nın kitaplarını alıp ücretsiz  dağıtım için bastırdılar. Ve hemen tüm kitaplarına İnternet'te  ücretsiz ulaşılıyor. Hatta hepsini İnternet'ten indirebilirsiniz.

Margaret Coffey: Sizin deneyimlerinize  göre imamlar onun yanında yer alıyor mu veya onun evrim  konularında görüşlerini yayıyorlar mı?

Gary Dargan: Yani, bildiğim kadarı ile,  konuştuğum imamların çoğu evrimi reddediyor. Ama pek  çok Müslüman onun yazdıklarını okuyor, video ve DVD'leriniizliyor.

TANER EDİS        
Türk asıllı bir yazar olan Taner Edis'in, bir Amerikan bilim dergisinde yer alan yazısı. Bu makaledeki bazı paragrafların Türkçe tercümesini aşağıda yayınlıyoruz:

Türk yaratılışçılığına tek bir isim egemen: Harun Yahya.
.... ABD'de yaratılışçılık, sosyal merdivenin basamaklarını tırmanan, bilginin değer kazandığı meslek sahibi sınıflara katılan dini muhafazakâr bir toplum kesimine hitap eder. Bunlarda bir yandan geleneksel, ahlaka dayalı doğa görüşlerini tasdik ettirme, diğer yandan da bilim ve teknolojiye saygı duyma endişeleri vardır. Yaratılış-bilimi, bunu ödün vermeden yerine getirmeyi sağlar. İlginçtir, benzer bir durum İslam dünyasında da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle Müslüman ulusların arasında eskiden beri en çağdaşlaşmış olan Türkiye de son on yıl, yirmi yıl, hem dinin yeniden yükselişine, hem de küresel kapitalist ekonomide iş yapan dindar muhafazakâr bir toplum kesiminin gücünün artmasına tanık oldu. Böylece, beklenebileceği gibi, yaratılışçılık Türkiye'de patladı ve diğer Müslüman ülkeleri de etkilemeye başladı.

"Darwin Gününü" kutladığımız şu sırada, biz Batılılar, Harun Yahya adı altında, dikkatle izlememiz gereken hatta ders almamız gereken bir olguyla karşı karşıyayız. Çünkü burada, evrimi kültürden silme hedefinde başarı tehdidi arz eden bir yaratılışçılıkla karşı karşıyayız."  19 Ekim 2006

... Batıdaki Müslüman göçmen toplumları da artan oranda genelde Türkiye kökenli yaratılışçılığa mauz kalmaya başladılar. Türk yaratılışçılığına tek bir isim egemen: Harun Yahya.

... Harun Yahya 'nın ürettikleri arasında en çarpıcı olan şey, bunların ne denli çağdaş ve medyaya yönelik olduğudur. Yahya devrinden önce yaratılışçı duyguların bildirimi genelde dindar aydınların çevresinde sınırlı kalırdı; bu yazılar biyolojide açıkça görünen akıllı tasarıma değinmekten pek öteye gitmezdi, genelde evrimin reddedilmesi de daha geniş dini temalar üzerine olan kitaplarda kısa pasajlardan öteye gitmezdi.

...yüksek baskı sayılarına sahip, medyayı iyi kullanan, sürekli olarak evrimin kötülüklerini anlatan güçlü bir yaratılışçılık duyulmuş şey değildi. Aksine, Yahya'nın malzemeleri tam renkli, parlak kuşe kağıdına basılı, bol resimli, halka yönelik (dini yayınların aksine çok az Arapça sözcük kullanıyor) ve bütün güncel yayın ortamlarında erişilebilir durumda.

... ürünler ucuza satılıyor, hatta bunları ücretsiz elde etmek çok kolay. "Aylık bilim ve kültür dergisi" Mercek'in Ağustos 2002 sayısı, iki VCD dahil 1.80 Dolar'a çıktı ve içinde Yahya'dan bağımsız tek reklâm, (sınıf atlamak için önemli olan) İngilizce dil öğrenimi üzerine bir eğitim setine aitti.

Yahya'nın Web sitesi, kitapların çoğunu İnternet'ten çeşitli dillerde dağıtıyor hem de ücretsiz olarak. Türk yaratılışçılığı uluslararası hale geldi: Yahya'nın kitapları İstanbul'da nasıl kolayca bulunuyor ve sergileniyorsa, Londra'da da aynı şekilde.

...yaşamın ve evrenin karmaşıklığının yalnızca İlahi bir tasarım ile mümkün olabileceği düşüncesi İslam'ı savunanların inancının derinliklerindedir. "Darwin Gününü" kutladığımız şu sırada, biz Batılılar, Harun Yahya adı altında, dikkatle izlememiz gereken hatta ders almamız gereken bir olguyla karşı karşıyayız. Çünkü burada, evrimi kültürden silme hedefinde başarı tehdidi arz eden bir yaratılışçılıkla karşı karşıyayız. 19 Ekim 2006

SCIENTIFIC AMERICAN
Scientific American dergisinin Avrupa'da yayınlanan Haziran 2006 sayısında, Avrupa'daki ve Türkiye'deki yaratılışçılık faaliyetleri, Adnan Oktar ve çalışmalarıyla konu ediliyor.

Scientific American dergisi, Harun Yahya'nın "Evrim Aldatmacası"    kitabı için şu yorumda bulunuyor: "Bu kitap, bizde de büyük etki uyandırıyor."

. Birkaç senedir yaratılışı savunan bir kitap mevcut. 'Evrim Aldatmacası' adlı kitap, yılda milyonlarca satılıyor. Bu kitap bizde de büyük etki uyandırıyor. Profesör Leirs, evrim biyoloğu, Anwers Üniversitesi'nde geçen ders yılı evrim dersleri uygulamış. "Ders sonrası bazı Müslüman öğrenciler Harun Yahya'nın bu kitabı ile yanıma geldiler. Ben bu kitabı bilmediğim için onları yanıtlayamadım. Sonra kitabı incelemeye başladım ve evrim teorisine karşı olduğunu gördüm. Allah doğruydu ve Darwin yanlıştı. Kitabın ana düşüncesi buydu. Bu kitap bunu tüm genç Müslümanlara öğretiyor."

Amsterdam Bağımsız Üniversitesi de geçen yıl Harun Yahya'nın bu eseri ile tanıştı. Müslüman öğrenciler biyoloji derslerinde yazarın internetteki eserlerinden faydalanmışlar. Ancak hepsi yetersiz not almış ve barajı aşamamışlar. Öğrenciler kendilerine, inançlarından dolayı haksızlık edildiğini savunmuşlar. Kitabın yazarı başlangıçta kendini biraz tanıtmış. Harun Yahya (Adnan Oktar'ın müstear ismi) kendisi İstanbullu bir içmimar. Daha önce de çeşitli eserleri yayınlanmıştır. Kitapların baskıları ve resimleri çok kaliteli.

Harun Yahya aynı zamanda ilk ücretsiz internet yazarlığını yapmış kişidir.

www.harunyahya.com'dan da yazarın 40 değişik lisandaki eserleri hakkında bilgi edinilebilir. Dünyanın her yerindeki insanlar, evrim teorisinin çöküşüyle ilgili bilgi alışverişi yapabilir, röportajlara ulaşabilir ve eserleri sipariş verebilirler. "Allah'ın adıyla" başlayan kitabında Harun Yahya ilk sayfada kendi yazdıklarının doğru olduğunu ifade eder. "Bu eserler kesin neticelenme, etkilenme, itiraz edilemezlik, çürütülemezlik özellikleri taşımaktadır." (Evrim Aldatmacası kitabı, 2003). Bu konuya çok emek harcadığı belli.

SEED MAGAZINE
Ünlü bilim dergilerinden Seed Magazine, geçtiğimiz aylarda, Adnan Oktar'ın dünya çapında yaptığı faaliyetlerden bahseden bir yazı yayınladı.

Adnan Oktar'ın fahri başkanı olduğu Bilim Araştırma Vakfı'nın, dünyada evrim teorisinin geçersizliğine karşı bilimsel faaliyet gösteren en etkili ve en güçlü kurum olduğu belirtiliyor.

SINIR ARTIK KANSAS DEĞİL
. Kendisi 50 yaşında ve Bilim Araştırma Vakfı'nın kurucusu. Amerika'nın dışında oluşturulmuş, evrime karşı en etkili ve en güçlü organizasyon.

Bu konu ile ilgilenen insanları evrimin, biyolojideki kompleksliği açıklayamayacağı ve evrimin Allah'ın sözüne karşı olduğu hakkında bilgilendiriyorlar.

Batılı örneklerinin aksine, Oktar'ın grubu Darwin'in komünizm, faşizm ve terörizmden sorumlu olduğunu belirtiyor. Oktar'a göre teröristler din örtüsü ardında gizlenen sosyal Darwinistler, komünistler de Darwinizm'le hala kanlı bir iş birliği yaparak aktif durumdalar. BAV başkanı Tarkan Yavaş "Müslüman halk bunu şimdi anlıyor" diyor.

Türkiye, Müslüman milletler arasında en çok batılılaşmış ülkeler arasındadır. Okullarında evrim öğretiliyor. 1985'teki Milli Eğitim Bakanı 'yaratılış'ın bilimsel ders kitaplarında yer alması gerektiğini duyurdu.

İstanbul Üniversitesi'nde nörolog olan ve Türkiye'de yaratılışı açık sözlü eleştiren Ümit Sayın; son 15 yıl içerisinde Türkiye'de evrimi anlayan üniversite mezunlarının sayısının %40'tan %20'ye düştüğünü söyledi.

Türkiye'de televizyon kanallarına dağıtılan yüzlerce filmi izleyen ve Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce kitabı okuyan 4,5 milyondan fazla takipçisi olduğu iddia ediliyor..

BAV'ın internet sitesinde bilgisayara indirilebilen sunumlar ve bilim öğretmenlerini zorlayacak nitelikte sorular bulunuyor. Kurum anti-evrimci konferanslar ve konuşmalar organize ediyor ve telefonla satış yöntemiyle Harun Yahya'nın 29 dildeki kitaplarının satışını gerçekleştiriyor. Ağustos ayında, Science dergisi 34 ülkede evrime bakış açısını gösteren bir analiz yayınladı. Bu analize göre Amerika ve Türkiye Darwin teorisini en az kabul eden ülkeler.

THE GUARDIAN
İngiltere'nin ünlü gazetelerinden The Guardian'da 15 Ağustos 2006 tarihinde yer alan "Bu Duruma Nasıl Geldik?" başlıklı haberde, İngiliz ögrencilerin % 30'unun evrime inanmadığı hayret dolu bir üslupla vurgulanmış, bu oranın geçmişte çok düşük olduğu belirtilerek, "Evrim ortadan kalkmak üzere" saptaması yapılmıştır.

"Evrim teorisinin beşiği olan İngiltere'de yaşanan bu çöküşün sebeplerinden biri hiç şüphesiz Harun Yahya'nın eserlerine olan yoğun ilgidir.
The Guardian 15 Ağustos 2006

Aynı gazetenin 3 Temmuz 2006 tarihli sayısında da Harun Yahya'nın eserleri övülmüş ve etkisinden bahsedilmiştir. 

"Evrim teorisinin beşiği olan İngiltere'de yaşanan bu çöküşün sebeplerinden biri hiç şüphesiz Harun Yahya'nın eserlerine olan yoğun ilgidir. Harun Yahya'nın eserlerinin ücretsiz olarak temin edildiği www.harunyahya.com sitesinden İngiltere'den ayda yaklaşık 100.000 eser indirilmektedir. Son 2 yılda İngiltere'de, çeşitli şehirlerde 50'den fazla konferans düzenlenerek Evrim teorisinin çöküşü konusunda İngiliz halkı bilgilendirilmiştir. 

Konferansların yapıldığı yerler arasında Oxford University, Sheffield, Warwick, Loughborough, Birmingham, Bristol, Leicester, Cambridge University, Lancaster, Liverpool, Edinburgh, Glasgow ve School of Economics gibi üniversiteler bulunmaktadır. 

İngiltere'de Harun Yahya kitapları hemen her kitapçıda bulunmakta, amazon, e-bay gibi ünlü internet satış sitelerinden sipariş verilebilmektedir."

NATIONAL REVIEW
Merkezi New York'ta bulunan National Review Dergisi'nde, John Derbyshire'ın köşesinde Türkiye'deki Yaratılışçılık şöyle anlatılıyor:

"34 ülkede yapılan araştırmada evrime en az inanılan ülkeler Türkiye ve ABD. Türkiye'deki yaratılışçılığın öncüsü Harun Yahya müstear isimli Adnan Oktar'dır ve kendisi BAV'ın kurucusudur. (Kanaatimce bu vakıf Discovery Enstitüsü kadar fiili anlamda bilimsel çalışmalar yürütüyor.)"

HARVARD ÜNİVERSİTESİ
HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NİN YARATILIŞÇILIK KİTABINDA BAV

Bilim dünyasının önemli dergisi "Nature", yayınladığı özel raporda yaratılış hareketinin en güçlü olduğu ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti.
Nature Dergisi, 23 kasım 2006

Dünyanın en önde gelen bilim merkezlerinden biri olan Harvard Üniversitesi de "dünyada yaratılışçılığın giderek güçlendiği ve bunun küresel merkezinin de Bilim Araştırma Vakfı'nın çalışmaları olduğu" saptamasında bulunuyor. "The Creationists, from Scientific Creationism to Intelligent Design" (Yaratılışçılar, Bilimsel Yaratılışçılıktan Akıllı Tasarıma) isimli kitabın yeni baskısında BAV'ın yaratılış gerçeğini anlatan çalışmalarına özel bir bölüm ayrılmış. Üniversiteye ait bir sitede yer alan "Yaratılış Müzeleri ve Küresel Yaratılışçılığın Yükselişi" başlıklı haberde, söz konusu kitapta geçen bölüm şu ifadelerle özetleniyor:

Alışılmadık bir olay son zamanlarda sürekli önümüze çıkıyor: Yaratılış Müzesi. Amerika'nın ilk yaratılış müzesi bu baharda Kentucky eyaletinin Petersburg kentinde açılacak. 26.4 milyon dolarlık tesis, robot dinozorlar ve özel efektlerle dolu son teknoloji bir tiyatroya sahip olmakla övünecek. Tüm bunların amacı ise ziyaretçilere Allah'ın dünyayı tam olarak Kutsal Kitap'ta anlatıldığı şekilde yarattığını öğretmek.

Ancak bu sadece ABD'yle de sınırlı değil. Türkiye çapında küçük yaratılışçı müzelerin açıldığı bir kampanyanın da gösterdiği üzere, bugünlerde herşey gibi yaratılışçılık da küreselleşiyor. (İstanbul'da bir kebap restoranında yer alan tipik bir örneği; ziyaretçileri Charles Darwin'in kanlar damlayan bir portresiyle karşılıyor).

Matt Mossman, Seed dergisinin bu ayki sayısında şöyle yazmış:

"Bilim Araştırma Vakfı (BAV) en son kampanyasında, Türkiye'nin her yanındaki alışveriş merkezlerinde, restorantlarda ve kamu binalarında 80'in üzerinde müze açtı. Bu müzeler, fosillerle, posterlerle ve istekli gönüllülerle dolu. Adnan Oktar'ın arkadaşları, yoldan geçenleri Evrim'in biyolojinin kompleksliğini açıklamaya yetmediği ve Allah kelamına aykırı olduğu konusunda bilgilendirme gibi yöntemler kullanıyorlar."

Bilim Araştırma Vakfı, web sitelerinde de sergilendiği gibi son derece gelişmiş bir operasyonu yürütüyor. Mossman'a göre sitede, internetten indirilebilen hazır PowerPoint sunumları ve öğrencilerin evrim aşığı öğretmenlerini sıkıştıracakları sorular da yer almakta. ABD ve Türkiye'nin ötesinde, İngiltere'de ve özellikle güçlü göründükleri Avustralya'da yaratılışçı haraketler olması küresel bir eğilime işaret ediyor. 26 Kasım 2006

NATURE DERGİSİ
"Evrim Karşıtları Avrupa'da profillerini yükseltiyorlar"

Dünyaca tanınmış bilim dergisi Nature'ın 23 Kasım 2006 tarihli sayısında "Evrim Karşıtları Avrupa'da Profillerini Yükseltiyorlar" başlıklı özel bir haber yayınlandı. Haberde İtalya, Almanya, Polonya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerindeki okulların müfredatlarında evrim ve yaratılış konularının ne şekilde yer aldığı ele alınıyordu. Haberde Bilim Araştırma Vakfı'nın Türkiye'deki çalışmalarına da yer verilmişti:

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma sonucuna göre, "Darwin'in Evrim Teorisi"ne dünyada en az inanan toplumun Türk toplumu olduğu ortaya çıktı.

"...Hareketin en güçlü olduğu yer Avrupa Birliği'ne girmeye hazırlanan Türkiye'dir... Ana yaratılışçı organizasyon, Bilim Araştırma Vakfı, önde gelen Amerikan yaratılışçıları konferans vermeleri için sık sık Türkiye'ye davet etmekte..."

Haberde ayrıca, Almanya'daki bazı okullarda Yaratılış gerçeğinin öğretilmesinden kaynaklanan tartışmaya ve İtalyan Milli Eğitim Bakanı Letizia Moratti'nin isteğiyle evrim teorisinin ortaöğretim müfredatından çıkarılmasının ardından yaşananlara yer verilmiş. Rusya'daki yaratılış gerçeğini savunan grupların yürüttükleri araştırmalardan da örnekler verilen haberde, özellikle İngiltere'de yaratılışı savunan kişilerin sayısının hızla arttığı belirtilmektedir:


TESEV tarafından yapılan kamuoyu araştırması, Türk halkının Darwinizm'i reddettiğini çok açık bir biçimde ortaya koydu.

"Evrim hakkında yaygın olarak ders vermiş olan, Londra Üniversitesi Koleji'nden egenetikçi Steve Jones, yaratılışçı grupların artan etkilerinden endişelenenlerden birisi. "Evrimle ilgili olarak geçen 20 yılda 100 binden fazla İngiliz okul öğrencisinin önünde konuştum,  ancak bu zaman zarfında, bana yaratılışçılıkla ilgili hiç soru sorulmadı. Ancak geçen birkaç yıldır, nereye gitsem bu sorularla karşılaşıyorum."

Jones, haberin sonunda Avrupa ülkelerinde evrim teorisinin hiçbir zaman ABD'deki gibi güç kaybetmeyeceğine, her zaman evrimin güçlü kalacağına inandığını, ancak Türkiye için aynı duyguları taşımadığını dile getirmektedir.
28 Kasım 2006

Evrim teorisine en az Türkler inanıyor!
Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma sonucuna göre, "Darwin'in Evrim Teorisi"ne dünyada en az inanan toplumun Türk toplumu olduğu ortaya çıktı.

Türklerin yaklaşık %75'inin bu teoriye inanmıyor olması, bu konuda Türkiye'yi lider yaparken, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ise bu teoriye en az inanan ikinci ülke vatandaşları oldular.

Türklerin Evrim Teorisine inanmamasındaki en büyük etkenin, bu teoriye karşı bilimsel mücadelesini 70'li yılların sonlarından günümüze kadar şevkle devam ettiren, Harun Yahya müstear ismiyle Evrim Teorisi konusunda 40'dan fazla eseri bulunan, bu konuda Türkiye ve dünyada 2000'den fazla konferans düzenlemiş olan Bilim Araştırma Vakfı Fahri Başkanı "Adnan Oktar"ın bilimsel faaliyetleri olduğu belirtiliyor. 

Pek çok ünlü bilim adamının, canlılığın yaratılmış olduğunu itiraf etmeleri, evrim teorisinin yolun sonuna geldiğini, günden güne taraftarlarının sayısının azaldığını gösteren çarpıcı  bir gelişmedir.

e-mail: info@turkislambirligi.org