Ana Sayfa
6.Sayı Dergi Hakkında
6.Sayı İçindekiler
1.ve 2.Sayıdaki Yazarlar
İlanlar & Duyurular
Tanıtımlar & Konferanslar
MP3 formatında
 
Sitede Yazılarınızın Yayınlanmasini İstiyor musunuz?
Basında Türk İslam Birliği
 

BASINDA "OSMANLI ÖZLEMİ" VE "TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜ"

Türkiye 19 Şubat 2006

Milli Gazete 28 Şubat 2006

Türkiye 08 Haziran 2006

Milli Gazete 29 Mayıs 2006

Milli Gazete 24 Haziran 2006

www.haber10.com 24 Ekim 2006


'OSMANLI MODELİ'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Osmanlı'nın çıkış modelini kurtuluş reçetesi olarak önerdi.

Kurtulmuş yaptığı açıklamada, 'Osmanlı'nın çıkış modeli, entegrasyonu yani bütünleşmeyi sağlıyordu. Yani insanlığın tamamını kucaklayan bir anlayış ortaya koyuyordu' dedi. Kurtulmuş, son 200 yılda dünyada etkin olan modern Batı uygarlığının bütün gücüne rağmen insanlığa huzur, saadet ve refah getiremediğini söyledi. Kurtulmuş şöyle konuştu:

'İslam dünyası artık Batı medeniyetinin gerçek yüzünü gördü. Şimdi bu bölge yeni bir kalkınmanın eşiğindedir. İşte bu noktada Türkiye'ye çok önemli görevler düşmektedir. Türkiye, İslam ülkelerinin ve bölgenin öncüsü olabilecek bir konumdadır. Ancak Türkiye'nin İslam ülkelerine önderlik etmesi işbirlikçi bir anlayışla mümkün değildir. Bu ancak kendi değerlerine bağlı şahsiyetli bir anlayışla mümkündür.'

www.haberturk.com 28 Kasım 2006


"Keşke İslam ülkeleri arasında sınırlar olmasa"     

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin İslam ülkeleriyle aradaki bağları kurmaya çalıştığını söyledi.

Kürşad Tüzmen açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin yanı sıra İslam ülkeleriyle de aradaki bağları kurmaya çalıştığını vurgulayarak, İslam ülkeleriyle yapılan ticaret anlaşmalarına dikkat çekti.

www.milligazete.com.tr 19 Ağustos 2006


Osmanlı gitti, huzur bitti

Güney Lübnan Kadısı Gazi Malik Şaab:

Osmanlı'nın bütün İslâm dünyasının koruyucusu olduğunu söyleyerek, "Osmanlı çekildikten sonra İslâm toprakları kan ve gözyaşına boğuldu. Biz en büyük depremi Osmanlı'nın çıkmasıyla yaşadık. Çünkü O'nun koruyuculuğu kalkınca bölündük, parçalandık" dedi. "Bu topraklar bize Abdülhamit Han'ın hediyesi. Abdulhamit Han sayesinde bu topraklarda yaşıyoruz" diyen Şeyh Malik, dünyada huzur ve barış için İslâm ülkelerinin yeniden birlik ve beraberlik içine girmesi gerektiğini söyledi. Gazi Malik, "Sancak Türkiye'dedir. Bunun öncülüğünü Türkiye yapacak, yapmak zorunda" dedi.

www.tercüman.com.tr 19 Ağustos 2006


Farklıyız, çünkü 'Biz Osmanlı'yız...'

...Bütün dünya insanlığı işte o Osmanlı ruhuyla bezenmiş bizlere bugün dünden daha muhtaç. Adaletimiz, hakkaniyetimiz ve medeniyetimiz ile ancak bizler insanlığın derdine merhem olabiliriz. Bu 'Yüce ülkü'yü yeniden filizlendirip cihanı kucaklayacak çınar haline getirmek de boynumuzun borcudur.

Edmondo de Amicis isimli İtalyan gezgini yine 1880'lerin 'biz'ini anlatıyor bize:

'İstanbul Türk halkı, Avrupa'nın en nazik ve en kibar insanlarıdır. Sokakta kavga enderdir. Kahkaha sesi nadirattan işitilir. O kadar müsamahakardırlar ki, ibadet saatlerinde bile camilerini gezebilir, bizim kiliselerde gördüğünüz kolaylığın çok fazlasını görürsünüz.'

'Türkiye Seyahatnamesi'yle meşhur Du Loir'ın 1650'lerdeki hükmü şöyle:

'Hiç şüphesiz ki, ahlak bakımından Türk siyasetiyle medeni hayatı bütün cihana örnek olabilecek vaziyettedir.'

www.tercuman.com.tr 20 Haziran 2006

İslam'da birlik zamanı

Aliyev'den mesaj

Konuşmasında, İslamı terörle eşdeğer tutmaya çalışan bazı ülkeler olduğunu, bazı basın kuruluşlarında da aynı yönde haberler yer aldığını anlatan Aliyev, 'İKÖ üyesi ülkelerin, tüm çabalarını birleştirerek bu gibi faaliyetlerin sonuçsuz kalmasını sağlayabileceğini' vurguladı. Dünyanın çeşitli köşelerinde İslamofobinin arttığını belirten Aliyev, 'Diyalogdan konuşuyoruz ama gerçekte tersini görüyoruz. Ayrımcılığa hiçbir zaman izin verilmemeli' dedi.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, konuşmasında İslam dünyasının değişen dünya, içten ve dıştan yıldırıcı sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyerek,

Karşılaşılan güçlüklere rağmen, İslam'ın değişmez mesajını ve şerefli mirasını canlı tutmak gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, Mekke'de yapılan Üçüncü Olağanüstü İKÖ zirvesinde üye ülkeler olarak ortak hareket edilebileceğinin ilk işaretinin verildiğini, bu toplantının da Mekke zirvesinde öngörülen gelecek ufuklara doğru ilk fırsatı oluşturduğunu kaydetti.

www.vakit.com.tr 15 Nisan 2006

Her sahada, her ölçekte "birlik"

İslâm dünyası her sahada, her ölçekte birlik anlayışını, ittihad şuurunu hayata geçirmek zorunda. Bu zamanın en mühim farz vazifesi ittihad-ı İslâm çünkü. Bu vazife yönünde atılan her adıma bin bereket, bin teşekkür!

www.zaman.com.tr 13 Mayıs 2006

'İslâm düşmanlığını Osmanlı'nın hoşgörüsü bitirir'

  İngiltere'nin en itibarlı gazetelerinden The Guardian'ın köşe yazarı Madeleine Bunting, Batı dünyasında yükselişe geçen İslam düşmanlığına karşı Osmanlı modelini örnek gösteriyor. Osmanlı'nın Hıristiyan ve Musevilere yüzyıllar boyunca hoşgörülü davrandığını hatırlatan Bunting, bunun İslamofobi'yi yenmek için ilham kaynağı olabileceğini belirtiyor. Zaman'ın sorularını cevaplayan Bunting, terörizmin kesinlikle İslamiyet'le bağlantılı olmadığını vurguluyor. Türkiye'nin bu konuda önemli bir misyon üstlenebileceğini kaydeden İngiliz yazar, önyargı ve yanlış anlamaları engellemek için diyaloğa önem verilmesini istiyor. Batı'nın gerçek İslam'ı anlamasını 'ihtiyaç' olarak nitelendirirken şu ifadeleri kullanıyor: "Türkiye, uzun ve zengin bir geleneğe sahip. Müslüman bir ülke olarak kendini ifade edebilmeli. İletişime ihtiyacımız var. Batı toplumu da zihinlerini açmalı. Türkiye'nin, zengin tarihini Batı'ya anlatması çok önemli."

www.yeniasya.com.tr 23 Kasım 2006

Birlik olma zamanı

5 ülkeden 1500'den fazla işadamının katıldığı Uluslararası İş Forumu'nun açılışında konuşan MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, İslâm ülkeleri arasındaki dayanışma ve işbirliğinin yetersiz olduğunu kaydederek, "Geleceği birlikte inşa etmek için yarını beklemeyelim. Gün bugündür" dedi.  ...Dünya nüfusunun yüzde 20'sini oluşturan Müslümanlar olarak dünya üretiminin yüzde 5'ini, dünya ticaretinin yüzde 8'ini, dünyadaki doğrudan yabancı yatırım girişlerinin yüzde 6'sını temsil ediyoruz.

Kongrenin ülkeler arasında sektörel iş birliği ve dayanışma için fırsatlar oluşturduğunu ifade eden Bolat, dünyadaki ham madde kaynaklarının yüzde 40'ının, enerji kaynaklarının yüzde 65'inin İslâm dünyasının toprakları üzerinde bulunduğunu, İslam ülkelerindeki gelişmenin karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için bir fırsat oluşturduğunu ifade etti.

www.yenisafak.com.tr 22 Haziran 2006

İKÖ'den İslam ülkelerine: Tehditlere karşı birleşin

İKÖ'nün sonuç bildirisinde ''21. yüzyılın İslam'a ve İslami değerlere yönelik tehditlerine karşı, Müslüman ülkelerin birlik içinde olması gerektiği'' ifade edildi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan "Haklar, özgürlükler ve adaletin uyumu'' konulu İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 33. Dışişleri Bakanları toplantısının kapanış oturumunda kabul edilen 159 maddelik sonuç belgesinde Filistin sorunu, 20'den fazla maddeyle ağırlıklı olarak yer aldı. Bildiride "21. yüzyılın İslam'a ve İslami değerlere yönelik tehditlerine karşı, Müslüman ülkelerin birlik içinde olması gerektiği'' ifade edilerek, bu birlikteliğin ırk, dinsel hoşgörü ve insancıllık ilkeleri temelinde olduğu kaydedildi

www.yenisafak.com.tr 29 Ağustos 2006

Gelecek Osmanlı modelinin

Tarihin kırılma ânındayız. Dünya, yeni oluşumlara gebe. Önümüzdeki yarım asır içinde, bambaşka bir dünya ile karşı karşıya kalacağız.

Osmanlı tecrübesi, hem ırk ötesi; hem de farklı dinlere ve kültürlere mensup toplumları birlikte ve kendileri olarak yaşatma iradesi geliştirebilmiş en güçlü "modern" tecrübe olduğu için, bugün Amerikalılar, Osmanlı tecrübesinin içini ve ruhunu boşaltarak, dünyaya ve bölgemize Osmanlı modeli ile çeki düzen vermeye çalışıyorlar.

Gelecek, Osmanlı modelinindir. Irk eksenli seküler projeler, Osmanlı'yı çökertmişti. Türkiye de, sekülerliği din katına yükseltmekle kendi varlığının altını oyduğunu ve geleceğini bizzat kendi elleriyle yok ettiğini artık görmek zorundadır.

Eğer Türkiye, Osmanlı modelini üreten ruhu, bizzat kendisi tüm dünyaya sunabilecek kadar içselleştiremez ve geliştiremezse, Osmanlı'yı çökerten seküler projelerin, Türkiye'nin de çöküşünü hazırlaması ve hızlandırması önlenemeyecektir

www.yeniasya.com.tr 24 Mayıs 2006

Dünyanın Osmanlı sistemine ihtiyacı var

Kars Kafkas Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cihat Göktepe, Ermenilerin Osmanlı toplumundaki yerini anlatırken, "Müslüman hacca giderken evinin anahtarını Ermeni komşusuna bırakıyordu" dedi. Göktepe, Osmanlı devletinin 'millet' anlayışının altını çizerek, tüm dünyanın özellikle bugünlerde Osmanlı'da meşhur olan "cami, kilise ve havranın yan yana olması" anlayışına muhtaç olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Cihat Göktepe, Osmanlı Devleti'nin 'millet' anlayışının altını çizerek tüm dünyanın özellikle bugünlerde Osmanlı'da meşhur olan cami, kilise ve havranın yan yana olması anlayışına muhtaç olduğunu kaydetti.

www.yenisafak.com.tr 17 Haziran 2006

Türkiye İslam dünyasıyla köprü görevi üstlenecek

Finlandiya'nın dönem başkanlığı yapacağı sürede düzenli bir ilerleme sağlanacağını belirten AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, 'Türkiye köprü görevi yapacak' dedi.

Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin fiili müzakerelere başlamasının çok önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, yine de Avrupa'ya giden yolun kısa olmadığını söyledi. "Eminim Finlandiya dönem başkanlığının devam ettiği altı ay içinde düzenli bir ilerleme sağlayacağız." diye konuşan Rehn, bu, müzakerler alanında ilerleme sağlanması, bazı yeni başlıkların açılması, komisyonun bazı başlıklarla ilgili yeni tarama raporlarını Konsey'e sunması anlamına geliyor. Yani müzakere süreci ilerleme kaydedecektir." dedi. Türkiye ile müzakerelere başlamamızın nedenlerinden biri de jeopolitik, stratejik anlamda ve medeniyetlerarası ilişkiler açısından önemli bir ülke olması. Açık olan birşey var, Avrupa açısından gelecek yıllarda karşılaşacağı en önemli güçlüklerden biri İslam dünyası ile sağlam ilişkiler kurmak olacak ve Türkiye nüfusunun çoğunluğu Müslüman, laik ve farklı medeniyetleri sınırları içinde barındıran bir ülke olarak çok önemli bir köprü görevi üstlenecek.

www.haber7.com.tr 09 Ekim 2006

Rabbani: Türkiye Osmanlı gibi olsun

Bir dönem Afganistan Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten ve şu anda milletvekili olan Prof. Dr. Burhaneddin Rabbani;

Türk halkının İslâm âleminde büyük bir yeri vardır. İslâm medeniyetine de önemli katkıları olmuştur. İslâm tarihinde her zaman yapıcı bir rol oynamışlardır. Osmanlı, her yerde mazlûmun elini tutmuştur. Umuyorum ki Türkiye de aynı fonksiyonları icra eder. Türkiye devletinin yükselmesini, kendi halkımızın, devletimizin yükselmesi olarak görüyorum. Türkiye'nin güçlü olmasını dünyadaki barışın menfaatine görüyorum

www.hurriyet.com.tr 19 Eylül 2006

Türkçe konuşanlar topluluğu kuralım

Başbakan Erdoğan, Türk Kurultayı'nda Türk dünyasının yaşadığı coğrafyanın önemine dikkat çekti. Erdoğan "Türkçe konuşan devletler topluluğu kurarsak etkinliğimiz artar, çıkarlarımızı daha iyi koruruz" dedi.

Türklerin tarihe istikamet veren bir millet olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin Türk dünyasıyla olan ilişkilerini askeri, siyasi ve ekonomik çıkarın belirleyici bir parametresi olarak görmediklerini belirtti. Erdoğan "Türk devlet ve topluluklarıyla ilişkilerimizi her türlü menfaatin üstünde değerlendiriyor, bunu tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. " dedi.

"Fransızca konuşan milletler topluluğu, İngilizce konuşan milletler topluluğu, İspanyolca konuşan milletler topluluğu, hep bu anlayışın eseridir. Bizim fazlamız var, eksiğimiz yok. Bizim tarihsel bir derinliğimiz var. Türkçe konuşan devletler topluluğu, hem de uluslararası platformlarda daha aktif ve etkin roller oynamamızı sağlayacak, böylece halklarımızın çıkarlarını daha iyi korumamıza imkan sağlayacak, hem de bölgemizdeki istikrara katkıda bulunacaktır. Bütün kardeş, özellikle devlet ve toplulukları bu konuda daha fazla gecikmeden gerekli adımları atmaya davet ediyorum.

Sonraki Sayfa

e-mail: info@turkislambirligi.org