Ana Sayfa
2.Sayı Önsöz
2.Sayı İçindekiler
2.Sayıdaki Yazarlar
İlanlar & Duyurular
Tanıtımlar & Konferanslar
MP3 formatında
 
Sitede Yazılarınızın Yayınlanmasini İstiyor musunuz?
Basında Türk İslam Birliği
 

Değerli Okuyucu,

Sizin de yakından takip ettiğiniz gibi Türk İslam Birliği Dergisi yayın hayatına 1 Mart 2005 tarihinde başlamış ve tanıtımı gayesiyle aynı gün bir toplantı düzenlenmiştir. İstanbul, Sepetçiler Kasrı'nda yapılan bu toplantıya siyasetçilerimiz, emekli paşalarımız, akademisyenlerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yazarlar ve gazeteciler katılmışlardır. Kuruluş gecemize teşrif eden ve bu ilk sayımıza yazılarıyla ile iştirak edenler, Türk İslam Birliği'nin bir an önce kurulması ve Türk İslam Dünyası'nın yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması yönündeki arzularını dile getirmişlerdir. Bu toplantı ile ilgili detayları ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz.

İlk sayımızın ardından, 13 Nisan 2005 tarihinde 'Milli Davamız Kıbrıs ve KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş Onur Günü' adlı özel sayımız yayımlanmıştır. Bu özel sayımızın çıkarılış gayesi haklı davada kahramanca bir mücadele veren KKTC Eski Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın yarım asırlık mücadelesini anıtlaştırmaktır. Nitekim yine aynı amaca hizmet için, özel sayımızın yayım tarihinde Sepetçiler Kasrı'nda Bilim Araştırma Vakfı'nın ve Milli Değerleri Koruma Vakfı'nın katkılarıyla bir konferans düzenlenmiştir. Konferansa şeref konuğu olarak teşrif eden Sayın Denktaş'a bu özel sayımız takdim edilmiştir.

Söz konusu konferansa yine ülkemizin çok değerli politikacıları, emekli Ordu mensupları, akademisyenler, birçok ülkenin diplomatları, iş adamları, gazeteci ve yazarlar katılmıştır. Hem konuşmacılar hem de konuklar Kıbrıs Davası'nın hakkaniyet sınırları dahilinde bir an önce çözülmesi temennisini dile getirmişlerdir. Bu temennileri ve konferansın genel içeriğini dergimizin bu sayısında bulabilirsiniz.

Diğer sayılarımızda da olduğu gibi, bu sayımızda da Türk-İslam Birliği'nin kurulmasının gereğini ve önemini vurgulayan yazılarımıza yer vermiş bulunuyoruz.

Türk-İslam Birliği dergimizin yayın hayatına başladıktan sonra, Türk-İslam Dünyası önemli gelişmelere sahne oldu. Birçok devlet yöneticisinin Osmanlı'ya özlemini dile getirdiği özellikle bu son dönemlerde, Cezayir'in ve Kazakistan'ın devlet başkanlarının birlik çağrıları Türk-İslam aleminin beraber hareket etme ihtiyacının yüksek sesle dile getirilmesi oldu. Bu konuyla ilgili gelişmeleri "Türk-İslam Dünyası'nda Birlik Arayışları" başlıklı yazımızda okuyacaksınız.

Ülkemizin pek çok değerli aydının Türk-İslam Birliği ile ilgili görüş ve izahlarını sizlere 'Aydınlarımız Ne Dedi?' bölümümüzde ulaştırıyoruz.

Ayrıca, dergimizin yayın hayatına başlamasından sonra meydana gelen etkiyle birlikte, günlük gazetelerdeki ve internet sitelerindeki Türk-İslam Birliği ile ilgili çıkmış olan köşe yazılarını ve haberleri de sizlere aktarıyoruz.

Sayın Kazakistan Başkonsolosunun "Orta Asya Cumhuriyetler Birliği" konusunda okuyucularımızla paylaştığı görüşlerini ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

Bu sayımızın yayımlanmasında her zaman olduğu gibi Bilim Araştırma Vakfı ve Milli Değerleri Koruma Vakfı'nın değerli fikri katkıları bulunmaktadır.

Sonuç olarak, Türk İslam Birliği'nin gerçekleşmesi amacıyla yapılan bu çalışmalarda emeği geçen ve destek veren herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde ülkemiz, bölgemiz ve insanlık için huzur getirecek olan çalışmaların içinde olmayı temenni ediyoruz.

Bu birliğin tesis edilmesinde önemli bir katkı sağlayacak olan görüşlerinizi de bize internet sitemiz vasıtasıyla ulaştırabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Türk-İslam Birliği Dergisi

e-mail: info@turkislambirligi.org